BOR-ÁPI/2006-3/2023
Nagy-Milic – Füzér 2021-2035 fejlesztési program tervezési feladatai
Nagy-Milic-Füzér 2021-2035 Fejlesztési Program keretében: tanulmánytervek és
részletes szabályozási elemek a turisztikai fejlesztések kapcsán érintett települési területekre
Szálloda telepítési tanulmányterv
A Füzéren létesítendő minőségi szálláshely indokoltsága túlmutat a településen, térségi szintű szolgáltatás lehetőségét hordozza, tekintettel Füzér „csillagpont” jellegű elhelyezkedésére, ahonnan több közeli turisztikai célpont elérhető (Regéc, Sárospatak, Kassa, Füzérradvány, Zemplén Kalandpark stb.). Megközelítési biztonságot jelent a Miskolc-Kassát összekötő M30-as autópálya megléte, valamint a közeli (25 km) kassai repülőtér. Ezen indokok és lehetőségek alapján egy min. 80 szobás minőségi szálloda létesítésére irányul a szálloda projekt előkészítő tanulmányterve.

Szálloda előzetes látványterve a Bethlen Gábor utca irányából a füzéri vár alatt
A szállodaépítés tervezett helyszíne Füzér település északi végén, a település határán, de belterületen lévő telekegyüttesen valósulna meg. A helyszín a várhoz vezető közút és sétány mellett fekszik, a forgalmi úttól, s az alsó lakóútról (Bethlen Gábor út) is jól megközelíthető. A helyszín gyaloglási távolságban van a várat kiszolgáló központi parkolótól, s a tervezett személyfelvonó (Szent György-torony) induló állomásától, illetve a várba vezető turistaúttól. A tervezett építés helyszíne teljesen közművesített, a településtervezés készítése során alternatív helyszínek vizsgálata is megtörtént.

Szálloda látványterv a várhegy irányából
Az érkező vendégek közepes szintű fogadására (200 vendégágy) már számos lehetőség van a
faluban működő vendégházak formájában. Jelen építési program egy magas szintű négy csillagos szálloda építését irányozza elő, melynek előzményei a vár fejlesztési program kapcsán született kormányhatározatok, melyek minőségi szálláshelyfejlesztés vizsgálatát írták elő (Magyarország Kormányának 1977/2015.(XII.23.), 1773/2016.(XII.15.), illetve 1092/2017.(II.21.). számú kormányhatározatai).

Felülnézeti kialakítási terv a szabályozási tervvel összhangban
A min. 80 max. 90 szobás szálloda 4 csillagos besorolású, wellness, fitness szolgáltatásokat biztosító, „bio” -jellegű turista, üdülő és rendezvényszálló, általános 2 fős szobákkal, valamint 3-4 fős apartmanokkal és 2 db delux lakosztállyal. A tervezett vendégszám: 186 fő. Az épület a 4 csillagos szállodákra vonatkozó előírások figyelembevételével került összeállításra, valamint szolgáltatásai a településen egyéb szalláshelyeken megszálló vendégeknek éttermi, wellness, és rekreációs szolgáltatásokat biztosít.

Szálloda belső látványterv

Támogatta: Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium
BOR-ÁPI/2006-3/2023 kódszámú pályázat keretében
Támogatott: Füzér Község Önkormányzata
Tervezési időszak: 2023. október – 2024. szeptember
Szent György-torony telepítési tanulmányterv
A fellegvár akadálymentesítése kapcsán tervezett kabinos felvonó telepítése, a várparkolótól keleti irányba – a Párkány-réten – a tervek szerint megvalósul egy acél-vb-fa építmény – Szent György-torony –, ami kezdőpontja egy különleges kötöttpályás közlekedési rendszernek, turisztikai fejlesztésnek.

Szent György-torony térbeli grafikai látványterve
Az építmény mellett akadálymentesített parkoló, földszintjén jegyárusító hely, kétnemű+akadálymentesített vizesblokk épül. Innen indul egy négyemeletes akadálymentesített lift. Az első emeletről délnyugati irányba, a Fellegvárba egy kabinos felvonó épül (2×8 fős járművel): hossza 370 m. A második emeletről indul keleti irányba az Őr-hegy tetejére a Nimród király kilátóhoz egy felvonó, ahonnan egyedi pályán lehet legurulni fahullám pályán a torony második emeletére: hossza 550 m felfelé és 2700 m lefelé, szlalomban. A harmadik emeletről indul a Nagy-Milicre kabinos felvonó (2×4 csoportos x 10 fős kabin): kb. 3,5 km hosszban kiépítve „A” kilátóhoz. A torony pinceszintjén kialakításra kerül a tornyot és a várat véglegesen ellátó komplex fúrt talajhőkút-vízgépházzal, hőenergiát biztosító technológiákkal és a várba vezető távvezetékekkel.

Szent György-torony I. emelet, kabinos felvonó a vár felé - telepítési helyszínrajz
4 csillagos szállodafejlesztéshez kapcsolódó fejlesztési elemek

4 csillagos szállodafejlesztéshez kapcsolódó programelemek (Szent György-torony, Aktívturisztikai- és téli programok fejlesztése, Pisztrángtelep kialakítása és Történeti Vadaskert kialakítása)
A szállodafejlesztés környezetében a településen megszálló, valamint a szállodai vendégek részére és Füzér Vára látogatói részére is további turisztikai fogadóképességet és szolgáltatásokat fejlesztő 4 évszakos programelemek kerültek meghatározásra a szabályozási és rendezési tervvel
összhangban.
Táborhegy program fogadóterülete helyszínrajz
Füzér Vára fejlesztéséhez kapcsolódóan, valamint a Nagy-Milic – Füzér 2021-2035 Fejlesztési Programban is tervezett ifjúsági többfunkciós szálláshelyfejlesztés vizsgálata történt, mely a Táborhegy-program elnevezést kapta.
A tervezési program keretében a fogadóterület funkció- és telepítésvizsgálata, valamint a szálláshelyek kialakítása került telepítési tervezésre a község településfejlesztési és szabályozási terveivel összhangban.
A fogadó terület alkalmas mintegy 300 fős táborhegy programra érkezők parkoltatására, 100 db kerékpár-, 30 db személygépkocsi parkoló, 6 db autóbusz parkoló, kapcsolódó sportterület, valamint fogadó és bázisépület, oktatási konyha, éttermi és raktári funkciókkal szolgálja a táborhegy programot.

Táborhegy-program telepítési tanulmányterv
A fejlesztés célja egy négyévszakos, többfunkciós, edukációs és szabadidős ifjúsági szálláshely kialakítása. A program helyszíne minőségi módon tudja fogadni az ifjúsági korosztályt, az általános- és középiskolák osztályait, a Rákóczi, és Szent Erzsébet táborozókat. A négyévszakos passzív ház kiépítése lehetőséget biztosít a szorgalmi időszakban is edukációs lehetőséggel, hétvégi programhelyszínként, identitás erősítő és honvédelmi célokat kiszolgáló funkciókkal.

A Táborhegy-program látványterve déli irányból
A fejlesztési programelem kiemelt célkitűzése: a körforgó gazdaság elvét követve zéró emissziós helyként működjön, és az ide látogató vendégek környezettudatosságát kialakító, megerősítő helyszíneként is szolgáljon. A tervezett kialakítás alkalmas ifjúsági programok időszakán kívül például a honvédelem területvédelmi egységeinek képzési- és a hegyvidéki terület adottságainak okán (hegyi vadász) kiképzési helyhez való használatra, valamint a családi- és közösségi, például túrázó csoportok elszállásolására és kiszolgálására. A tervezett kiszolgáló épületek, sportpályák, fürdő medence és szabadidős programok, valamint az erdőterületen tervezett, a kilátóból kiinduló, mintegy 70 ha egybefüggő területen tervezett spartan jellegű akadálypálya I-II. ütemű kiépítésének lehetősége is hozzájárul a tábort látogatók sportolási és szabadidő eltöltési lehetőségéhez.
A fogadóépület 190/13 hrsz. 5125 m2-en valósul meg, és a kapcsolódó 191 hrsz. ingatlanon 4 db kiszolgáló személyzet részére készülő lakás – apartman kerül tervezésre. A fogadóépülethez kapcsolódóan mintegy 1,7 ha külterület a megújuló energia igények (napelempark, talajhőkút-
hőközpont) funkcióit szolgálja ki. A szálláshely fogadóépületét (Füzér 190/13 hrsz., mintegy 5125 m2 belterületen) olyan gépkocsival és autóbusszal egyaránt megközelíthető – helyszínen kell megépíteni, ahol érvényesül a zempléni táj különleges szépsége, ahonnan a vár könnyen, akár gyalogosan is elérhető, ahol ideális esetben a helyszínről látszik hazánk egyik legszebb műemléke, valamint a táborhegyen tervezett szálláshely és programhelyszín környezetbarát módon
(elektromos járművekkel) megközelíthető. A fogadóépület logisztikai bázis is egyben, ahol a táborozók eszközellátása (kerékpár és egyéb felszerelések), valamint konyha és éttermi kiszolgálás lehetősége biztosított, kombináltan az előadó- és oktatótermekkel a tervezett 300 fős befogadóképességű táborhelyhez.

Táborhegy rekreációs épület és közösségi terek látványtervei
A szálláshely tervezett területe Füzér község déli területén, Füzér 072 hrsz.-ú területen fekszik a Zempléni Tájvédelmi Körzet határán kívül, mely jelenleg az Északerdő Zrt. által kezelt Magyar
Állam tulajdonát képező állami erdőterület, és ezen belül mintegy 1,1 ha területű tisztás található. A fejlesztési helyszín történetileg a gróf Károlyi család legelő-erdő területe volt, majd a 60-as években a község labdarúgó pályáját alakították ki az érintett tisztás területén. A terület tervezett használatra történő igényét Füzér Község Önkormányzata a Nagy-Milic – Füzér 2021-2035 Fejlesztési Program keretében kérte az Északerdő Zrt.-től, valamint az Agrárminisztérium erdészeti ügyekben illetékes államtitkárától, melynek támogatói levelei rendelkezésre állnak.

Táborhegy rekreációs épület és közösségi terek látványtervei
Fesztiválhelyszín fejlesztésének telepítési tanulmányterve
A sportpálya (334 hrsz.) területén jelenleg új, állandó színpad kerül kialakításra, kiszolgáló helyiségekkel, színészöltözővel, feltáró szervízutakkal, sétányokkal, tereprendezéssel, térvilágítással.
A régi öltöző épület helyén új beléptető szervízépület, jegypénztár, mosdó és öltözőblokk létesül. A fesztiválhelyszín továbbfejleszthető további beléptető-mosdó épülettel, nyári körszínpaddal, arénát idéző nézőtérrel a nagyszínpad mögött, valamint a megépülő nagyszínpad belső terében kialakítható 4 évszakos interaktív hang-, és fényjátékot, 3D-s vizuális attrakciókat bemutató továbbfejlesztéssel, a focipálya műfüves nézőtérként és sportolási célokra is alkalmassá alakításával, kemping létesítésével a szomszédos ingatlanokon és kapcsolódó utak mentén (Füzér-Pusztafalu) parkolók, valamint mindezekhez kapcsolódó infrastruktúra fejlesztésekkel.
A fesztiválhelyszín antikolt térkő burkolatú promenádsétánnyal való továbbfejlesztéhez kapcsolódva árusító standok, kereskedelmi-kiszolgáló épületek szükségesek, valamint a napközbeni szabadidő eltöltéshez kapcsolódóan történeti íjászpálya, sport- és játszótér kialakítása került a javaslatba, valamint a vár díszkivilágításához fejleszthető, a fesztiválhelyszínen fellépő előadók zenéjéhez a füzéri vár és sziklatömbjének felületén statikus és dinamikus összehangolt fényfestési program, mely európai szintű attrakció lehetőségét hordozza.

A fesztiválhelyszín további fejlesztésének átnézeti tervlapja
A fejlesztések hosszú távú fenntartásához a Nagy-Milic – Füzér 2021-2035 Fejlesztési Program további elemeinek megvalósítása szükséges, hogy a térségbe érkező vendégforgalom számára megfelelő turisztikai fogadó kapacitások álljanak rendelkezésre. Szükséges továbbá, hogy a megnövekedett turistaforgalom érdekében tervezett fejlesztések komplex módon, átgondolt településfejlesztési, rendezési szemlélettel valósuljanak meg és a megkezdett rendezvénytér-fejlesztés további funkciókat kapjon.

Szálloda látványterv a Bethlen Gábor utca irányából
Füzér település északi végén, a település határán, de belterületen lévő telkek, mely jelenleg egy hegylábi műveletlen rétként használnak. A helyszín a Várhoz vezető közút és gyalogút mellett fekszik, forgalmi úttól, s az alsó lakóútról is jól megközelíthető. A helyszín gyaloglási távolságban van a várat kiszolgáló központi parkolótól, s a tervezett személyfelvonó (kötélpálya) induló állomásától, ill. a Várba vezető turistaúttól. Az építési helyszín részben közművesített. Az érkező vendégek közepes szintű fogadására már van számos lehetőség a faluban vendégházak formájában. Jelen építési program egy magas szintű négy csillagos szálloda építését irányozza elő.
Nagy-Milic - Füzér 2021-2035 Fejlesztési Program tervezési feladatai - környezeti, társadalmi, településfejlesztési hatáselemzés
A Nagy-Milic – Füzér 2021-2035 Fejlesztési Program célja azoknak a fejlesztési beruházásoknak a keretbe foglalása, amelyek rövid, közép és hosszú távon olyan szinergiákat generálnak, hogy a fenntarthatóság mentén a helyi megújhodás és jövedelemtermelő képesség javuljon és egyúttal megfeleljen a XXI. század kihívásainak.
A hatáselemzés kitért a területrendezési követelményekre, különös tekintettel a nemzeti természetvédelmi oltalom és a Natura 2000 hálózat érintett területeire. A községhatár magas erdősültsége révén ismerteti a tájgazdálkodásban alkalmazható, adaptív erdőművelési módszereket, csakúgy, mint egyéb lokális megújhodási lehetőségeket, amelyek eszköze lehet egy natúrparki szervezet – az alulról történő építkezés jegyében.

A tervezett fesztiválhelyszín-fejlesztés környezetének szabályozási és településtervi részlete
A környezeti engedélyezési eljárások, valamint a tervezett beruházások ismertetése során a dokumentum kitért
– az egységes környezethasználati engedélyezési eljárásról szóló 314/2005. (XII. 25.)
Korm. rendelet,
– az európai közösségi jelentőségű természetvédelmi rendeltetésű területekről szóló 275/2004. (X. 8.) Korm. rendelet, valamint
– az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló 2009. évi XXXVII. törvény és az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló 2009. évi XXXVII. törvény végrehajtásáról szóló 61/2017. (XII. 21.) FM rendelet szerinti eljárások engedélyezési előfeltételeinek ismertetésére.
Dr. Nyári László
Szabadság utcai kiállítótér telepítési tanulmányter

Szabadság utcai kiállítótér telepítési látványterve - a Szabadság utcai meglévő parkolók, valamint a működő hadtörténeti és helytörténeti kiállítóhely, a református templom és környezetéhez kapcsolódó fejlesztés
A füzéri várhoz vezető út belterületi szakaszán telepítési tervezésre került egy egész évben nyitva tartó állandó és időszakos kiállításokat bemutató, múzeumi funkciókat is tartalmazó épület, mely a növekvő látogatószámú turista érdeklődését a művészeti, teremtett világ helyi értékeit és hadtörténeti és helytörténeti kiállítási tartalmait bemutató, újabb attrakcióként szolgálja ki a látogató turizmust, valamint erősíti a helyi lakosok identitását. A helyszínen meglévő épületben a Füzéri Hadtörténeti és Helytörténeti Kör egyesülete már működtet a Füzéri Várgondnoksággal együttműködve kiállítási programot, melyet a tervezett épület funkcióihoz kapcsolódóan együttesen bemutatandó programként (a várlátogatók, valamint a faluséta programot igénybe vevők részére) lehet tervezni a szomszédos Református templom értékeinek és a füzéri reformáció történetének bemutatásával.
A fejlesztési programhoz és elemekhez kapcsolódóan felülvizsgálatra került a Települési Arculati Kézikönyv (TAK), melynek elkészült melléklettel való kiegészítése tartalmazza a települési értékleltárat.

Rendezvényhelyszínhez épülő nagyszínpad - Mátyás király színtér - látványterve

Rendezvényhelyszínhez kapcsolódó épülő öltöző és kiszolgáló épület és szabadtéri színpad látványterve déli irányból

Rendezvénytérhez épülő rendezvényközpont (back és front office irodák, parkolók és kiszolgálóhelyiségek, raktározási helyiségek) térrendezési látványterve északi irányból
